Fizikai vagy szellemi munka? A lényeg az értékteremtés!

Fizikai vagy szellemi munka? A lényeg az értékteremtés!

Egyes álláskeresők a fizikai munkákat részesítik előnyben, míg mások inkább a számítógép előtt és az irodában, otthon érzik jól magukat, miközben dolgoznak. A szellemi munka sem biztos azonban, hogy nagyobb értéket nyújt annál, mintha a két kezünkkel keresnénk meg kenyerünket.

A szekszárdi álláskeresők is válogathatnak a fizikai és szellemi munkák között, igaz, a pozíciók általában releváns végzettséget követelnek meg a jelentkezőktől. Vannak azonban olyan típusú állások, melyekhez nem szükséges a szakirányú oklevél, így akár alap- és középfokú képzettséggel is felvehetnek minket az adott céghez.

A fizikai munkák előnye általánosságban az, hogy valódi, jól látható és kézzelfogható eredményt kapunk az elvégzett feladatainkért. Mindez egyfajta önmegvalósítási folyamat részeként is szolgálhat, ráadásul testileg is sokkal aktívabbak maradhatunk, ha nem egy irodában töltjük az egész napunkat. Hátránya lehet, hogy több esetben monotonná válik a munka, illetve már nem nyújt örömet számunkra az, amit csinálunk. Minden nap ugyanazokat a dolgokat csináljuk újra és újra, a pozíciónk nem igényel kreativitást és úgy érezhetjük, ennél többre vagyunk képesek.

 

A szellemi munkák előnye, hogy legtöbbször változatos feladatokat hajthatunk végre és akár az irodában, akár otthonról dolgozunk, nincs munkaruha és egyéb zavaró tényezők. Nyáron nem kell a napon égve dolgoznunk, elég a klímás szobában üldögélnünk. Az adminisztrációs állások némileg kivételt jelenthetnek, az ilyen típusú munkavégzés során gyakran monoton, előre kiszámítható feladatokat kell elvégeznünk és rögzítenünk. Továbbá hátrányok, hogy a munkánk általában nem nyújt kézzelfogható eredményt, a kevés kreativitást igénylő pozícióknál pedig értéktelennek érezhetjük magunkat.

A szekszárdi álláskeresők számára is járható mindkét út: középfokú végzettséggel például valószínűleg munkát kaphatunk irodákban, értékesítő vagy tanácsadó cégeknél, ügyfélszolgálatoknál is, de elmehetünk kétkezi munkát is végezni. Karrierünk tudatos tervezéséhez azonban szükséges, hogy meghatározzuk, milyen irányba szeretnénk hosszú távon haladni, így a fejlődési lehetőségeket is jobban felkutathatjuk. Amennyiben tudjuk, hogy nem bírnánk a folyamatos ülő- vagy állómunkát, tanuljunk eszerint.

 

Egy jó szakmával a kezünkben gyakran többre megyünk, mintha egy olyan területen szereznénk felsőfokú végzettséget, ahol telített a piac. A hiányszakmákat tanulók ráadásul ösztöndíjban részesülhetnek már az iskolai éveik alatt, nem utolsósorban pedig akár magasabb jövedelemre is tehetnek szert a munkába állás után, mint az egyetemen végzettek. Szintén mellette szól, hogy gyorsabban megszerezhetők a szükséges papírok, ugyanis rövidebb a képzési idő, mint a felsőoktatásban. A szekszárdi és a Tolna megyei hiányszakmák között megtalálható a hegesztő, a villanyszerelő vagy akár az asztalos is, de a gépgyártástechnológia területén is szükséges az új munkaerő.

A fizikai és szellemi munkák között tehát nem érdemes különbséget tenni, egyik sem feltétlenül jobb a másiknál, főként a személyiségünktől is függ, hogy mely állások passzolnák hozzánk jobban. Az azonban kijelenthető, hogy az értékteremtés minden esetben fontos, így annak hiánya hosszú távon elégedetlenséget szülhet, amivel a kiégés esélye is nő.

Szekszárdon találhatunk állást irodai pozíciókban pénzügyi értékesítőként, informatikusként, titkárnőként, míg a fizikai munkák között válogathatunk akár az operátor, a forgácsoló vagy a festő között.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.