Találtál állást? Nagyszerű, de a java csak most kezdődik!

Találtál állást? Nagyszerű, de a java csak most kezdődik!

A munkahelyi beilleszkedés nem egyszerű folyamat. A szekszárdi álláskeresőknek is érdemes tisztában lenniük vele, milyen praktikákat célszerű alkalmazniuk, miután felvételt nyertek az adott vállalathoz.

Természetesen a legjobb módja a beilleszkedésnek, ha önmagunkat adjuk és nem taktikázunk azzal, hogyan szerettessük meg magunkat. Az erőltetett és szervilis magatartásnak több hátránya is lehet, ezért nem kell feleslegesen kedveskedni öt percenként a vezetőséggel és minden pillanatban kiszolgálni őket. A jó vezetők ezt nem is várják el tőlünk, hiszen pontosan tudják, hogy a munkánk az, ami meghatároz minket. Mi pedig ezért kapjuk a fizetésünket, nem azért, hogy kávét főzzünk a főnökünknek.

Vannak azonban alapvető normák, amiket érdemes betartani. Ahogyan a mindennapi életben, a munkahelyünkön is ajánlott követni íratlan szabályokat, továbbá egyes praktikákkal elősegíthetjük a könnyebb beilleszkedésünket is, miután megtaláltuk a kívánt állást. Ezeket a pontokat szedtük össze – a teljesség igénye nélkül, melyeket a szekszárdiaknak is célszerű betartaniuk.   

 

Az első benyomás

Az első benyomás az élet minden területén fontos, ha valakivel először találkozunk. Így van ez természetesen a munkahelyünkön, ami a mindennapjaink egyik legmeghatározóbb helyszíne és szinte a második otthonunk – kivéve például home office munkavégzés esetén.

Fontos ezért, hogy jó benyomást keltsünk a kollégáinknál, ugyanis hosszú távon a közös munkát is meghatározza, milyen kapcsolatot ápolunk a körülöttünk dolgozókkal. Amennyiben nagyobb multinál dolgozunk vagy olyan cégnél, ahol naponta több alkalmazottal is összefutunk, ne a hierarchiában elfoglalt pozíciókat vegyük figyelembe, hanem viselkedjünk mindenkivel egyenlően.

 

Érdeklődés

Járjunk utána a dolgoknak, legyen 1-2 jó szavunk mindenkihez. Kérdezzük meg a kollégákat, hogy telt a hétvégéjük és legyünk tisztában az alapvető tudnivalókkal. Ha kialakul egyfajta szoros viszony a munkatársakkal, akkor mi is jobb érzéssel járunk majd be oda dolgozni, illetve szívesebben megosztjuk élettörténeteinket velük egy-egy közös kávézás, ebédelés során.

 

Csapatmunkára való hajlam

Segítsünk be a projektekben, váljunk hasznos tagjává a csapatnak. Akkor is segítsünk, ha éppen nem kimondottan a mi szakterületünkben folyik a munka, ugyanis egy napon mi is kaphatunk hasonló támogatást. A közös munkavégzés pedig még jobban összekovácsolhat bennünket a munkatársakkal, illetve új kapcsolatokat szerezhetünk úgy, hogy mellette bizonyítjuk szakmai hozzáértésünket.

 

Önállóság

Legyünk önállók, ne kelljen állandóan mindent kétszer elmondani nekünk és folyamatosan utasítani, mikor mit kell csinálnunk. Találjuk fel magunkat, menjünk elé a problémáknak és oldjuk meg azokat. Fontos azonban, hogy merjünk kérdezni is, de lehetőleg ne olyat, amire már tudnunk kéne a választ.

 

Munkabírás

Hajlamosak lehetünk elfáradni és kiégni, de maradjunk aktívak és dolgozzunk meg a pénzünkért. Senkinek sem könnyű, lendüljünk túl a holtpontokon és lebegjenek előttünk mindig a céljaink, legyen az akár a magasabb jövedelem, a szakmai előrelépés vagy a szabadságunk megalapozása.

 

Rugalmasság

Természetesen nem kell mindig, minden körülmények között megfelelni a szabályoknak, néha vihetünk egy kis rugalmasságot a munkánkba. Például ha egy email-re estére kapunk csak választ és nem igényel nagy erőfeszítést a válasz, nyugodtan küldjük vissza. A munkáltatónk is megjegyzi, ha rugalmasan állunk a dolgokhoz, így valószínűleg mi is előbb kapunk kimenőt, ha például munkaidőben kell elintéznünk valamilyen személyes ügyet.

 

Ne kényelmesedjünk el

Ügyeljünk továbbá arra is, hogy miután megszereztünk egy állást és be is dolgoztuk magunkat az adott céghez, ne lustuljunk el, maradjunk motiváltak hosszú távon. A szekszárdi cégeknél is akadnak előrelépési lehetőségek, melyeket kemény és kitartó munkával rövid időn belül elérhetünk.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.