Szekszárdon is kiépítheted a megfelelő szakmai portfóliódat

Szekszárdon is kiépítheted a megfelelő szakmai portfóliódat

A szakmai háló kiépítésének számos módját alkalmazhatjuk. A szekszárdi álláskeresők számára szintén hasznos, ha az online jelenlét mellett a való világban is megmutatják magukat.

Ahhoz, hogy kialakítsunk egyfajta szakmai portfóliót, első az érdemi munka. Ez nélkül hiába próbáljuk meg eladni magunkat és kapcsolatokat építeni, nem fog sikerülni – vagy egy napon visszaüt. A jó teljesítménynek alapvetően gyakran híre megy, így törekedjünk a minél komolyabb eredmények elérésére. A legjobb ugyanis, ha a mi közreműködésünk nélkül kapunk ajánlást valahonnan vagy kezdenek el beszélni rólunk.

A kapcsolatok kiépítésének egyik alapvető motívuma manapság, hogy legyünk jelen az online térben és használjuk aktívan a különböző felületeket – szakami célra különösen a LinkedIn oldala a hasznos. Könnyen megismerhetünk hozzánk passzoló cégeket és embereket, akikkel megoszthatjuk terveinket és céljainkat. Nem árt azonban a közösségi médiában sem óvatosnak lenni, lehetőleg ne rakjunk ki olyan nyilvános képeket magunkról vagy posztoljunk olyan módon, melyek miatt a későbbiekben hátrányt szenvedhetünk a munkaerőpiacon.

 

Szintén érdemes foglalkozni a társadalmi tőke fogalmával. Ez alatt azt értjük, hogy az emberi kapcsolatok elősegíthetik akár az álláskereső boldogulását is, hiszen az ismeretségének köszönhetően nagyobb eséllyel kap ajánlatokat, lehetőségeket. Nemcsak álláskeresőként, hanem vállalkozóként, alkalmazottként is előnyünkre válhatnak a kiépített kötelékek, ugyanis ezáltal mi is sokat fejlődhetünk, tanulhatunk másoktól.

A kapcsolatépítés további formája a szakmai programokon, állásbörzéken való részvétel. A nagyobb cégek gyakran jelen vannak a hasonló eseményeken, ahol könnyen szóba állhatunk az illetékes munkatársakkal. Akár személyes kontaktus keretében jelentkezhetünk állásra és győzhetjük meg őket arról, miért mi lennénk az alkalmas jelöltek az adott pozícióra.

 

A portfólió kialakítását természetesen célszerű minél korábban elkezdeni, így az esélyeink is nőnek, hogy gyorsan révbe érjünk. Már az egyetem alatt is érdemes részt venni különböző eseményeken és programokon, gyakornoki munkákat vállalni, kihasználni az adódó lehetőségeket. A szekszárdi egyetemen (Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar) is adódnak jó lehetőségek, melyeket kihasználhatunk.

Amennyiben tudatosan szeretnénk bekerülni az adott vállalathoz, keressünk rá az interneten, olvassunk utánuk. Tegyük fel tudatosan a kérdéseinket és kerüljük a sablonokat. Vegyünk részt a konferenciákon és képzéseken, fejlődjünk folyamatosan. Egyes cégeknél vállalhatunk önkéntes munkát, ahol bizonyíthatjuk rátermettségünket és kitartásunkat, motivációinkat. Remek példa erre a gyakornoki munkavállalás, ekkor az adott időszakban ne a pénz, hanem a szakmai előrelépés foglalkoztasson minket – ha máshogy nem megy, vállaljunk akár plusz munkát máshol.

Ahhoz azonban, remek szakmai kapcsolatok alakítsunk ki, nem feltétlenül kell lemondanunk a mindennapi életünkről. Akár egy péntek esti kikapcsolódás során is találkozhatunk vagy megismerhetünk olyan embereket, akikkel a későbbiekben együtt dolgozhatunk. Tekintsünk hivatásként a munkánkra, így nagyobb eséllyel fogunk sikereket is elérni a szakmánkban.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.