Szekszárdon is elterjedhet a rugalmas munkaidő alkalmazása

Szekszárdon is elterjedhet a rugalmas munkaidő alkalmazása

Sokszor hallhatunk az éjszakai munkavégzés hátrányairól, azonban kevesebb szó esik annak előnyeiről. Egyedül, otthon dolgozva azonban akár kifejezetten előnyünkre válhat, ha az esti órákban dolgozunk. A digitalizáció és a home office következtében Szekszárdon is egyre több állást vállalhatunk rugalmas munkaidővel.

Az éjszakai munkavégzés jellemzően olyan vállalatoknál fordul elő, ahol három műszakban kell dolgozni és folyamatosan zajlik a termelés. Adódhatnak azonban olyan cégek is, akik előszeretettel alkalmaznak ügyeleteseket vagy hívnak be egy-egy embert az esti órákra. A rugalmas munkát végző szabadúszók, vállalkozók vagy alkalmazottak azonban manapság gyakran maguk dönthetnek a munkaidejük beosztásáról, az éjjeli baglyok pedig könnyen megvárhatják, míg lemegy a nap. Ennek azonban nem biztos, hogy csak hátrányai vannak, ugyanis sokan az esti napszakban produktívabbak – könnyen lehet, hogy a szekszárdi álláskeresők között szintén találni ilyen típusú személyiségeket. Nem árt azonban tisztában lenni az alapvető egészségügyi kockázatokkal sem.

 

Kipihentség

Habár elsőre furcsán hangozhat, gondoljunk bele, mégis hányan gyötrődnek a reggeli kelés miatt. Ha éjjel dolgozunk, ezt a problémát már meg is oldottuk: kelhetünk későn, kávézhatunk nyugodtan és elkezdhetjük nyugodtan a munkát. Valószínűleg, ha sokáig is virrasztottunk előző éjszaka, akkor is könnyebben fogunk felkelni az esti órákban. Nem árt azonban óvatosan bánni az élénkítő italokkal, ugyanis elaludni is nehezebb lesz, hiába világosodik már odakint.

 

Zavartalan körülmények, csend és nyugalom

Kisebb a forgalom az utakon, nincs zaj az utcákról és valószínűleg otthon is sokkal nyugodtabbak a körülmények ilyenkor. Nem csörög – annyit – az okostelefon és ami még fontosabb, az internetről is sokkal kevesebb inger ér minket, szerencsés esetben nem kapunk folyamatosan üzeneteket és új értesítéseket a különböző felületekről. Ha igen, akkor kapcsoljuk ki, de az internethasználat szerves része lehet a munkánknak.

Az éjszakai órákban mélyebben belemerülhetünk egy-egy témába, ezáltal precízebb teljesítményt tehetünk le az asztalra és jobban megérthetünk egyes folyamatokat. Például, ha megszeretnénk tanulni valamit, esténként több időt rászánhatunk, mert kevésbé aggódunk az egyéb napi teendőink miatt – az éjjeli órákban aligha megyünk le bevásárolni vagy szervezünk le találkozót a munkaidő utánra. Próbáljuk a leendő programjainkat is inkább későbbi időpontra rakni, így nem kell aggódnunk a korán kelés miatt.

 

Kötetlenség

Kevésbé érezzük a kötött munkaidőt, a ledolgozott órák helyett pedig nagyobb teret kap a hatékonyság. Lehetséges, hogy az idő motivál is minket: míg nappal inkább elhúzni szeretnénk a munkát, esténként a mielőbbi befejezésre összpontosítunk. Ezzel együtt a szüneteket is rugalmasabban kezelhetjük és a fél órás ebédszünet is jobban eloszlik.

 

Lazább munkavégzés

Valószínűleg a munkaadónk is kevésbé figyel meg minket és jobban bízik a teljesítményünkben, ha esténként dolgozunk. Az is lehet, hogy csak reggel fog rá nézni a levelekre vagy ellenőrizni, mivel foglalkoztunk az előző órákban. A munkánkat így tehát a hatékonyság ítéli meg, nem az, mennyi ültünk a gép előtt. A szüneteket így szintén teljes mértékben önállóan kezelhetjük és a mi felelősségünk eldönteni, mennyi pihenőidőre van valójában szükségünk. Ha az irodában is vagyunk bent éjszaka, valószínűleg kevesebben lesznek, illetve a légkör is nyugodtabb, mint egy forgalmas napon.

 

Fő az óvatosság

És végül, de nem utolsósorban: ha pro és kontra listát készítenénk az éjszakai munkavégzés előnyeiről és hátrányairól, valószínűleg a negatív következmények kifejtése több leütést élne meg. Felborulhat a bioritmusunk és akár kialvatlansághoz is vezethet a hosszú távú munkavégzés, így érdemes tisztában lenni az alapvető egészségügyi kockázatokkal.

Az éjszakai munkavégzés nem való mindenkinek, személyiség kérdése. Vannak, akik jobban szeretik a rendezett, reggeltől délutánig tartó időintervallumot, egyesek pedig éjjeli bagolyként élnek inkább. A legjobb mindenesetre az, ha mi dönthetünk róla, mikor és hogyan szeretnénk dolgozni.

A cégek többségénél – így Szekszárdon sem – még nem terjedt el annyira, hogy a munkavállalók teljes szabadsággal végezhessék el feladataikat, de alighanem egyre közelebb vagyunk azokhoz az időkhöz, amikor a túlszabályozás már felmondásokat fog követelni. Egyes álláskeresők pedig már kifejezetten olyan pozíciókat keresnek, ahol rugalmasan tudnak majd dolgozni, a munkáltatóknak így nem árt tartaniuk a lépést a változó trendekkel.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.