Mérlegelj és dönts: az álláskeresés bonyodalmai

Mérlegelj és dönts: az álláskeresés bonyodalmai

Az álláskeresés bizonytalan folyamat, így sokszor az első releváns hirdetést megpályázhatjuk, függetlenül attól, az adott vállalat milyen szakmai nívót képvisel. Így van ez a jelentkezések után is, gyakran az első ajánlatra igent mondunk, holott lehetséges, a következő kifizetődőbb lenne.

A szekszárdi álláskeresők is hamar türelmetlenné válhatnak, ugyanis a munkanélküliség frusztráló időszak az ember életében. Minél hosszabb ideig tart a bizonytalanság, annál könnyebben válunk sebezhetővé. Egyes cégek pedig akár vissza is élhetnek a helyzetünkkel, illetve könnyen rossz döntést hozhatunk. Nem könnyű azonban megállapítani, melyik cégnél mi vár ránk.

 

Amikor állásokra jelentkezünk, célszerű a leginkább kívánt pozíciókat kiszűrni az első napokban, mintsem rögtön beadni az önéletrajzunkat minden cég számára. Fontos, hogy alakítsunk ki egyfajta listát, határozzuk meg, mik a prioritások és milyen szempontokat akarunk figyelembe venni az álláskeresés során. Nagyobb szabadság? Magas fizetés? Az életszakaszaink során változhat, mikor milyen körülményekre vágyunk. Lehetséges, hogy a húszas éveinkben inkább a pénz az elsődleges, míg a negyvenes, ötvenes éveinkben már a szabadság, az önmegvalósítás kerül előtérbe.

 

Könnyen előfordulhat az is, hogy a vezetők és HR-esek már azután keresnek meg minket egy állás miatt, hogy más vállalattal is tárgyalunk. Ekkor érdemes mérlegelni, pro és kontra listát írni. Vigyázzunk azonban, nehogy két szék közé essünk. Az állásinterjúk során mindenképpen derítsük az alapinformációkat, illetve nézzünk utána kicsit a cégnek és történetének. Ha van ismerősünk, aki ott dolgozik, kérdezzük meg a körülményekről.

 

A pozitív, ha a munkáltató egyenlő félként kezeli az álláskeresőt, elárulja azokat a feltételeket, melyek figyelembevételével alkalmazni tudja a leendő munkavállalót. Gyakran találkozhatunk vele, hogy próbanapra, próbahetekre vagy akár próbahónapokra kerül sor és nem látjuk át tisztán jövőnket, mindez pedig könnyen bizonytalanságot szülhet. Ha ilyen munkát kaparintunk meg, időt veszíthetünk és előfordulhat, hogy a korábban más által kínált pozíció már nem lesz elérhető számunkra.

 

A vállalatoknak manapság már egyszerűen utánanézhetünk, minden komolyabb cég rendelkezik saját honlappal és elérhető a különböző céginformációkat tartalmazó weboldalakon egyaránt. Ha sehol nem találjuk az adott cégnevet, kezdjünk kételkedni annak hitelességében. Szintén fontos, hogy ne mondjunk igent az állásra, amíg nem tisztáztuk a fizetést, igaz, ennek tárgyalásának kezdeményezését érdemes a vezetőségre bízni, ne ez legyen az első kérdésünk az állásinterjún.

céginformáció.hu: https://www.ceginformacio.hu/

céginfo.hu: https://www.ceginfo.hu/

Nemzeti Cégtár: https://www.nemzeticegtar.hu/

 

Gondolkozzunk hosszú távon. Hiába kapnánk több pénzt egyik cégnél vagy keresnénk jobban például akkor, ha elmennénk külföldre dolgozni, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a szakmai előrelépésre és tapasztalatszerzésre, ugyanis az évek alatt anyagilag is megtérülhet a befektetett kemény munka. Pályakezdőként érdemes a gyakornoki pozíciókra pályázni, kitartó munkával pedig könnyen feljebb léphetünk a ranglétrán.

 

Szekszárdon is találhatunk olyan állásokat, melyekkel hosszú távon számolhatunk. Elhelyezkedhetünk például a logisztika, a telekommunikáció vagy a pénzügy területén egyaránt, míg a borászati ágazatban dolgozók vagy tanulni vágyók a legszínvonalasabb szakmai munkát és oktatást kaphatják meg Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szekszárdi kampuszán. 

 

SzekszardAllas.hu / P.P.