Napjainkban két olyan terület biztosan van a munkaerőpiacon, melyek minden álláskeresőnek – így a szekszárdiaknak is – előnyt jelentenek a kiválasztási folyamatok során. Az üzleti tudás és az informatikai ismeretek birtokában nagyobb eséllyel juthatunk jól fizető állásokhoz, ezért célszerű képeznünk magunkat.
Üzleti
Bármilyen pozíciót is pályázunk meg, az üzleti ismeretek, a vezetői képesség, a kommunikációs készség által sikeresebben végezhetjük munkánkat. Manapság egyre több olyan képzés és tréning indul, melyek a személyes kompetenciáink fejlesztésére irányulnak. Jellemző az is, hogy a cégek külön, csoportokban vagy egyénileg küldik el dolgozóikat hasonló továbbképzésekre.
A tréningek során elsajátíthatjuk a mindfulness (tudatos jelenlét, stresszkezelés), a tárgyalástechnika, a prezentáció, az időgazdálkodás, az asszertív kommunikáció, az üzleti etikett és protokoll, a kreativitásfejlesztés, illetve egyéb vezetői, pénzügyi ismeretekre tehetünk szert. A készségfejlesztési terület mellett beiratkozhatunk értékesítési, menedzsment programokra is, mint például a sales coaching, a változásmenedzsment, projektmenedzsment és leadership készségfejlesztés.
A szekszárdi álláskeresők és munkavállalók továbbá részt vehetnek önismereti vagy intézményi kommunikációs tréningeken, mellyel már akár az állásinterjún is nagyobb esélyekkel indulhatnak. A vállalatok és HR-esek számára is jó pontot jelent, ha valaki nyitott a folyamatos önképzésre.
IT
Szintén egyre hangsúlyosabb az álláskeresők és munkavállalók portfóliójában, hogy milyen szinten állnak az informatika területén. A felhasználói szintű számítógépes ismeretek (pl. MS Office) már elengedhetetlenek, de a jövőben további területeken is célszerű lesz jártasnak lennie annak, aki szeretné tartani a lépést a fejlődő tendenciákkal. Így nem elképzelhetetlen az sem, hogy például a kódolás, a hálózati ismeretek nemcsak a programozók és informatikusok körében legyenek alapvetőek, hanem más ágazatban dolgozók számára is.
Szekszárdon szintén indulnak különböző IT képzések, így tanulhatunk rendszerüzemeltetőnek és szoftverfejlesztőnek is, de meglévő munkánk, szakmánk mellett is rugalmasan tanulhatunk autodidakta módon, ugyanis számos lehetőség áll rendelkezésünkre az online térben. Érdemes elsajátítani a különböző programozási nyelvek alapjait vagy az alapvető szoftveres, hardveres tudnivalókat.
Üzleti IT
Az üzleti IT képzések közül kiemelkedik például az adatelemzés (data science) tudománya, melyre a mesterséges intelligencia (AI) térnyerésével egyre nagyobb szükség lesz. Ezen a területen megéri képeznie magát azoknak is, akik alapvetően nem informatikával keresik kenyerüket. Idetartozik még akár az agilis transzformáció vagy a kibervédelem is.
A digitalizáció és AI hódításával a munkaerőpiac jelentősen átalakulhat a közeljövőben, így a szekszárdiaknak is fel kell venniük a tempót a változásokkal. A technológia és robotizáció fejlődése sokakat riogat azzal, hogy elvesznek a munkahelyek, de ezzel együtt egyre több olyan állás is születik majd, melyek ma még nem ismertek.
Az önképzés azonban nem véges folyamat, a jövőben fel kell készülnünk rá, hogy a munkaerőpiaci trendek napról napra változnak, így szüntelen szükségünk lesz arra, hogy fejlődjünk az egyes területeken. Meg kell tanulni hosszú távon gondolkodni, ugyanis az egyszerűbb, könnyen betanulható állások idővel megszűnhetnek, így ha nincs megfelelő szakmai képesítésünk, munkát is nehezebben fogunk találni.
SzekszardAllas.hu / P.P.