Tippek a szekszárdi pályakezdők számára

Tippek a szekszárdi pályakezdők számára

Pályakezdőként az álláskeresés nem könnyű folyamat. A szekszárdiak számára is gondot okozhat, ha szakmai tapasztalat nélkül próbálnak meg elhelyezkedni szakmájukban. Vannak azonban olyan praktikák, mellyel kitölthetjük a hiányos részeket önéletrajzunkban.

Mi tegyünk, ha nincs munkatapasztalatunk? Ez esetben hegyezzük ki a CV-t a tanulmányainkra, eredményeinkre és elvégzett feladatainkra. Az álláskeresés során hasznos, ha rendelkezünk egyéb kompetenciákkal, így abszolváljunk egy-egy online képzést, tréninget, melyeket szintén feltüntethetünk. Nyelvtudásunkat szintén fejleszthetjük, nyelvtanárral vagy akár otthon, online oldalak és programok segítségével egyaránt.

 

A végzés előtt állóknak célszerű elgondolkodniuk a szakmai gyakorlati hely megfelelő kiválasztásában. Ahelyett, hogy csak „lepapíroznánk”, érdemes komolyan venni ezt a szerepkört, ugyanis későbbi munkahelyünket és karrierünket is megalapozhatjuk vele. Helyezzük előtérbe a szakmai előrejutásunkat, de egyes gyakornoki pozíciók már versenyképes béreket is kínálhatnak.

 

Gondolkozzunk el a diákmunka vállalásán is. Nem feltétlenül szükséges, hogy szakmába vágó legyen, ezeket is érdemes feltüntetnünk a munkatapasztalatok között. A vezetők és HR-esek jó szemmel nézik, ha valaki munkával és egyéb szerepvállalással töltötte az iskolai éveit a tanulás mellett. Ha pályakezdőt keresnek, akkor nem is lesz feltétlenül elvárás a több éves szakmai tapasztalat, inkább a tanulási hajlamra lesznek kíváncsiak.

 

Ha még mindig nincs elegendő anyagunk önmagunkról legalább egy oldalnyi önéletrajzhoz, gimnáziumi tanulmányainkról is írhatunk vagy a jobb érettségi eredményeinkről. Közösségi élményeinkről és felelősségvállalásainkról is beszámolhatunk. Soroljuk fel a készségeinket és hobbikat. Utóbbi esetben azokat a tevékenységeket érdemes felsorolni, melyek aktív személyiségünkre (pl. sport) vagy tanulási ösztöneinkre (pl. olvasás) utalnak. Ha van jogosítványunk, mindenképpen tüntessük fel, ugyanis sokféle munkakörben szükség lehet rá.

 

Próbáljuk meg minél előbb elkezdeni kialakítani szakmai kapcsolatainkat, hozzunk létre LinkedIn-profilt, melyet folyamatosan frissítünk. Tudassuk másokkal, elsősorban milyen típusú állásokat keresünk, előfordulhat, hogy egy véletlen pillanatban kapunk valakitől ajánlást az adott vállalathoz. Akár a közösségi médiában is felfigyelhetünk olyan állásokra, melyek relevánsak lehetnek számunkra, de megkeresést is kaphatunk fejvadászoktól, HR-esektől.

 

Az önéletrajzunk legyen rövid és tömör, szedjük vázlatpontokba az egyes tudnivalókat. Ne legyen se több, se kevesebb egy oldalnál. Amennyiben mégis úgy döntünk, mégis többet szeretnénk kiemelni magunkról, akkor is tartsuk magunkat a teljes oldalakhoz, ugyanis rosszul néz ki, ha a lap egy része üres marad. Tartsuk természetesen a struktúrát, kerüljük a helyesírási hibákat és legyen rendezett, jól átlátható a dokumentum. Írjunk motivációs levelet, amikor elküldjük és tüntessük fel a dátumot, hogy ezzel is bizonyítsuk, friss adatokat küldünk be. Minden állás más és más követelményeket követel meg Szekszárdon is, így ne adjuk be ugyanazt a sablont minden céghez, hanem szánjuk rá az időt, hogy kissé – vagy teljes egészében – átformáljuk.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.