Napjaink egyik megosztó szakmája: a HR-es

Napjaink egyik megosztó szakmája: a HR-es

Manapság egyre kevesebb olyan állásinterjúval találkozhatunk, ahol ne lenne jelen legalább egy HR-es munkatárs az adott cégtől. Főként a multinacionális vállalatoknál számít mára mindennaposnak, de a kisebb társaságok is egyre inkább igényt tarthatna a szolgálatukra a jövőben. Ezzel együtt a fejvadászok sincsenek munka nélkül napjainkban. A szekszárdi álláskeresőknek is tisztában kell lennie vele, hogyan kezeljék a szakembereket egy állásinterjún.

A HR-es kollégákkal való találkozás sokszor negatív élményt nyújthat a kiválasztási folyamatok során, ha nem készülünk fel kellőképp a várható kérdésekre. A fejvadászokkal ezzel ellentétben inkább pozitív az első beszélgetés, ugyanis ők keresnek meg minket az ajánlattal. Aki a szakmában képzeli el a jövőjét, a humán- és emberi erőforrások területén érdemes keresgélnie, a felsőfokú végzettség mindenképpen előny, de akár elvárás is lehet hasonló pozíciókba.

 

A HR-es munkatársaktól további elvárások lehetnek a jó kommunikációs- és kapcsolatteremtő készség, a stressztűrő képesség, illetve a kitartás, tanulékonyság, emberismeret. Ki kell szűrniük a hamis állításokat is, az önéletrajzokban ugyanis gyakran valótlan vagy túlzó dolgok szerepelhetnek, amiket tesztelniük kell. Ilyen lehet például az idegen nyelvismeret, a szakmai jártasság vagy akár az informatikai tudás.

 

A HR-es a humán erőforrások területén végzi tevékenységét, a munkaerő elemzésével és a cég hatékonyságának fejlesztésével. Főként az állásinterjúkról ismerhetjük őket, azonban munkakörük többrétű csupán a kiválasztási folyamatok lebonyolításánál. Olyan terveket dolgoznak ki, mellyel megállapítható, milyen típusú szakemberekre van szüksége a vállalatnak és az adott álláskereső vagy munkavállaló milyen értéket nyújtana számukra.

 

Fő feladatai tehát a toborzás, a kiválasztás és a felvételi nagy részének lebonyolítása. Többször ún. stresszinterjúkat vezényelnek le, felmérik az álláskereső pszichés állapotát. A szakmai tudáson kívül ezért sokszor egyéb kompetenciákra is szükség lehet, hogy felvételt nyerjünk az általunk kiszemelt vállalathoz. Többször akár 2-3 fordulós kiválasztási folyamaton kell átverekednünk magunkat, hogy megcsípjük a kiszemelt állást. Ez viszonylag rövid időn belül, 1-2 hét alatt lezajlik, azonban ha mentálisan nem vagyunk a toppon, könnyen elhasalhatunk annak ellenére is, hogy szakmailag alkalmasak lennénk a pozícióra.

 

A HR-es terület lebontható a toborzók, a fejvadászok és generalisták pozícióra, de vannak cégek, ahol a tevékenységeket összességében egy csoport végzi. Ők felelnek a munkahelyen belüli helyzetért is, így tréningeket, csapatépítő programokat szervezhetnek. Megállapítják, melyik munkavállaló mennyire dolgozott hatékonyan az elmúlt időszakban, ezekkel a kimutatásokkal pedig a vezetőség számára nyújthatnak értéket és segítséget.

 

A szekszárdi álláskeresők is gyakran találkozhatnak szakmabéliekkel, ezért célszerű előre felkészülni a várható – és váratlan – kérdésekre. Sokszor az adott helyzetbe teljesen nem illő beszélgetésben találhatjuk magunkat, melynek célja, hogy kizökkentsenek minket, így fontos, hogy megfelelően kezeljük a szituációt – akárcsak később a munkahelyünkön is ezt kell majd tennünk bizonyos körülmények között.

 

Legyünk jelen az online térben is, különösen a LinkedIn felületén nyomozhatnak utánunk, így ajánlott karbantartani és folyamatosan frissíteni a profilunkat. A közeljövőben egyre fontosabb funkciókat tölthet be a honlapon betöltött szerepünk, amolyan „második” önéletrajzként szolgálva. Az oldalon továbbá kereshetünk állásokat, akár Szekszárdon is, így nemcsak a munkavállalói profilunk miatt érdemes regisztrálni. A LinkedIn-en akár rögtön jelentkezhetünk is, a munkáltató pedig egyszerűen lekövetheti az adatainkat és elemezheti profilunkat.

Az mindenesetre kijelenthető, hogy munkájuk szerteágazó, amire egyre nagyobb az igény a vállalatok felől. A HR-es szakmával így nehéz melléfogni, ugyanis a jól képzett munkaerőre szinte mindenhol szükség lesz a közeljövőben is. A szekszárdi álláskeresőknek pedig érdemes felkészülniük, mielőtt bemennek az interjúra.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.