Álljunk készen: válaszoljunk tudatosan az állásinterjún

Álljunk készen: válaszoljunk tudatosan az állásinterjún

Sokszor hallhatunk azokról a népszerű állásinterjú-kérdésekről, melyeket várhatóan feltesznek számunkra a meghallgatásokon. Érdemes azonban felkészülni a válaszokra is, ugyanis könnyen elhasalhatunk. Tippek a szekszárdi álláskeresőknek.

Az amerikai Forbes által összegyűjtött 10 állásinterjú-kérdésből Magyarországon is szívesen válogatnak a HR-esek és vezetők. Egyeseket közülük szinte minden alkalommal feltesznek, jelentkezzünk bármilyen állásra – akár Szekszárdon.

 

Tudnál mesélni magadról?

Fontos, hogy ekkor ne az önéletrajzunkban és motivációs levelünkben foglaltakat ismételjük meg, hanem körvonalakban, kisebb történetben magyarázzuk el, miképp jutottunk el odáig, hogy dolgozni jelentkezzünk a céghez. Röviden térjünk ki a szabadidős tevékenységeinkre és hobbinkra. Ez általában az első kérdések egyike, így fontos, hogy jó benyomást keltsünk.

 

Mik a legnagyobb erősségeid?

A legtöbb esetben három tulajdonságra kíváncsiak, ez esetben azonban gondoljuk végig, milyen feladatokat oldottunk meg a múltban és hogyan sikerült kilábalni egy-egy nehéz helyzetből. Amennyiben van konkrét példánk, meséljük el: például kitartásunknak köszönhetően időben sikerült megmenteni egy veszettnek hitt projektet vagy kommunikációs készségünknek hála megoldottuk egy ügyfél problémáját.

 

Mik a legnagyobb gyengeségeid?

Az egyik legnehezebb kérdések egyike. Hogyan is tudnánk beszélni arról egy állásinterjún, amiben nem vagyunk jót? Megnyerni szeretnénk a pozíciót, nem elveszíteni. Igen ám, de megközelíthetjük asszertívan is a helyzetet. Vannak olyan helyzetek, amikor egy-egy tulajdonságunknak köszönhetően nehéz helyzetbe sodorjuk magunkat, azonban alapvetően mindez mégis pozitív képet fest rólunk. Például, ha korábban túl sokat vállalatunk a munkahelyen vagy az iskolában, folyamatosan új dolgokba vágunk bele, az kíváncsiságot és teherbírást sugallhat. Térjünk ki azonban arra is, hogy a rossz tulajdonságainknak köszönhetően hozott döntéseinkből mit tanultunk.

 

Miért szeretnél nálunk dolgozni?

A pénz mellett számos egyéb olyan dolog lehet, ami miatt csábító számunkra az adott vállalat. Vonzó a víziójuk vagy sok a szakmai előrelépési lehetőség? Bátran fejtsd ki gondolataidat. Építsd bele azt is, te milyen értéket tudnál nyújtani a cég számára.

Ha azonosulni tudunk a céges kultúrával és vízióval, illetve ezt az állásinterjún is kifejtjük, valószínűleg már plusz ponttal indulunk. Nézzünk utána az interneten, kérdezzünk meg ismerőseinket, akik ott dolgoznak és tudjunk meg minél többet róluk, mielőtt megérkezünk a meghallgatásra.  

Próbáljuk meg kideríteni, kikkel fogunk beszélgetni. Keressünk rá a nevükre a LinkedIn-en, tekintsük át profiljukat és szakmai múltjukat. Ha feltétlenül sokat nem is derítünk ki róluk, némiképp jobban átláthatjuk majd, mire kíváncsiak. Illetve ne felejtsük: minden bizonnyal ők is csekkolnak minket.

 

Miért kellene felvennünk téged?

Az interjú ezen része arról szól, hogy meggyőzzük a másik felet, alkalmasak vagyunk-e a meghirdetett állásra. Itt ejtsünk szót a szakmai tapasztalatainkról, a soft skilljeinkről, a csapatmunkára való hajlamunkról és képzeljük el magunkat a vállalatnál töltött mindennapokba. A kérdező fejével gondolkodjunk, mi miért vennénk fel valakit erre a munkára.

 

Milyen kihívásoknak néztél elébe a korábbi munkáid során és hogyan oldottad meg őket?

Ha dolgoztál már korábban bárhol, valószínűleg tudsz olyan példákat mondani, melyek során váratlan helyzetekben kellett teljesítened. Az interjúztatók pont erre kíváncsiak: miképp kezeljük a hirtelen jött körülményeket.

 

Milyen a vezetési stílusod?

Az egyik legfontosabb kérdés – különösen akkor, ha vezetői pozícióra pályáztunk. Hogyan viselkedtünk beosztottként és miképp vezetőként? Hallgattak ránk az alkalmazottak? Gondoljunk a legjobb és legrosszabb főnökök szokásaira, amikor erre a kérdésre válaszolunk.

 

Hol látod magad 10 év múlva?

Óvatosan válaszoljunk, ugyanis sokan egyből rávágják, hogy az adott cégnél szeretnének dolgozni a következő 20-30 évben. Könnyen tükröződhet, hogy mindezt csak azért mondjuk, mert szeretnénk megkapni az állást. Legyünk őszinték és inkább a szakmai terveinkről beszéljünk, mintsem a – leendő – konkrét munkahelyeinkről.

 

Meg tudsz osztani olyan vezetői tapasztalatot, amiből tanultál valami hasznosat?

Hasonló a vezetési skilljeinkről szóló kérdéshez, azonban itt ne a tapasztalatokra, hanem a tanultakra összpontosítsunk. Akár a rossz élményeinket is megoszthatjuk: hogyan buktunk el, milyen helyzetekben hibáztunk. Nem feltétlenül arra kíváncsiak, jelenleg mennyire vagyunk top vezetők és pláne nem arra, három évvel ezelőtt mennyire voltunk, inkább az a lényeges, hogyan tudunk tanulni a hibáinkból és ezáltal fejlődni.

 

Vannak kérdései?

Legyenek. Kérdezzünk a cégről, a mindennapokról, a csapatról, a stratégiáról és minden egyébről, amire kíváncsiak vagyunk. Semmiképp ne menjünk el úgy, hogy nem kérdeztünk semmit. Természetesen lehetnek olyan helyzetek is, amikor alapvető információkról nem szerzünk tudomást, például a bérezésről, a kezdés időpontjáról vagy arról, mikor várható – ha többlépcsős – a következő interjú. A fizetésre csak akkor térjünk rá, ha a munkáltató már az utolsó pillanatokban sem említi meg.  

https://www.forbes.com/sites/zackfriedman/2018/12/05/most-common-interview-questions/#756e46688e3c

A szekszárdi álláskeresőknek is célszerű átgondolniuk a lehetséges kérdéseket és válaszokat a meghallgatások előtt, a megfelelő tudatossággal ugyanis nagyobb eséllyel kapjuk meg a kívánt pozíciót. Minél tovább beszélgetünk az illetékesekkel, annál nagyobb eséllyel szerezzük meg az állást és ha 5-10 percen belül elköszönnek, az általában nem jelent jót. Kivétel lehet az online vagy telefonos interjú.

Az általános standardak tehát adottak, azonban nem árt felkészülni a váratlan kérdésekre sem. Sokszor hallhatjuk, hogy egyeseket megkérdeznek, milyen állatok lennének-e és hirtelen jött szituációkba sodorják őket, ekkor stressziszintünket is felmérik, illetve azt, hogyan reagálunk ilyen helyzetekben.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.