Munkahelyi körülmények, melyek hatékonyabb teljesítményre sarkalhatják a dolgozókat

Munkahelyi körülmények, melyek hatékonyabb teljesítményre sarkalhatják a dolgozókat

Több tényező függvénye, hogy mitől válik egy munkahely vonzóvá a dolgozók és az álláskeresők szemében. Az új generáció számára legalább olyan fontos lehet például az innováció vagy a környezettudatosság, mint a magas jövedelem.

A belső és külső környezet kialakítása egyaránt meghatározó szempont a dolgozók motivációjának fenntartására és az álláskeresők meggyőzésére. A szekszárdi vállalatoknak is célszerű olyan portfóliót kialakítani, mely hosszú távon meggyőző erővel bírhat a helyi és környékbeli lakosok számára.

Az álláskeresők toborzása mellett ma már szintén fontos, hogy a munkáltatók megtartsák az alkalmazottakat. Ehhez pedig több kritériumnak is meg kell felelni. A 21. századi munkaerőpiac változásával a vállalatok hozzáállása is átalakult, a dolgozók nagyobb szabadságot és kiteljesedési lehetőségeket kaphatnak, mint korábban.

 

Egyes kutatások szerint a korábbi Babyboomer (1945-1960) és X generáció (1960-1980) inkább a biztonságra, stabilitásra és biztos jövedelemre vágyott, míg napjainkban az Y (1980-1995) és a Z (1995-2010) kategóriába tartozók a folyamatos és rendszeres visszajelzést részesítik előnyben a fizetés mellett. Rugalmasak, fontos számukra a munka és magánélet egyensúlya egyaránt. Napjaink munkavállalójának lényeges szempont, hogy azonosulni tudjon az adott társaság céljaival, így dolgozni is hatékonyabban tud.

A technológiai változások tehát a munkaerőpiac mindennapjaira is nagy hatással voltak, az álláskeresők is tudatosabbá váltak. Míg a cégek régebben viszonylag könnyen megtartották az alkalmazottakat, manapság már résen kell lenniük a dolgozók mobilitásának magas szintje miatt. A nemzetközi vállalatoknál is fontos, hogy a cégnek legyen víziója és missziója, illetve értékrendje, ezzel az álláskeresők számára is vonzóbbá válnak.

 

Az álommunkahelyek nemcsak a külső környezettől alakulnak ki, hanem a belső tértől is. A hazai cégek például a következő módszerekkel próbálják megtartani a munkavállalókat: kiskedvencek beengedése az irodába, modern munkafeltételek, játékok (biliárd, csocsó, babzsák stb.), ingyen kávézási lehetőség, csapatépítő programok, bérletek, önkiszolgáló étterem, képzések és szakmai fejlődés biztosítása, értékteremtés, illetve a családbarát munkahely megteremtése.

A belső képzések mellett további motivációt jelenthet az önképzés és fejlődés támogatása, például tanulmányi szerződés keretében. A cégeknek érdeke, hogy a munkavállaló minél képzettebb és jobb legyen szakmájában, ezzel teremtve értéket és profitot számukra. Az alkalmazott számára pedig előny, hogy akár teljesen ingyenesen juthat olyan hasznost tudáshoz, melyet az élet más területein is kamatoztathat.

 

Természetesen sokan nyom a latba a munkaidőhöz és munkavégzéshez való hozzáállás is, például a rugalmas, távmunka lehetőségek biztosítása. Amennyiben irodában kell ledolgozni, szintén célszerű az innovatív környezetre helyezni a hangsúlyt. Az év irodája vállalati székház címet 2019-ben például a Magyar Telekom és T-Systems nyerte el, mely szekszárdi kirendeltségében kínálhat állást a helyi munkakeresőknek.

Hivatkozások

https://blog.zyntern.com/alommunkahelyek-ezek-a-juttatasok-varnak-a-legtrendibb-hazai-munkahelyeken/

https://azevirodaja.hu/nevezok/47999

 

SzekszardAllas.hu / P.P.