A vezetők és dolgozóik kapcsolata sosem egyszerű, napjainkban azonban egyre fontosabb, hogy a felek egyenlőként kezeljék egymást és tudjanak együttműködni. A szekszárdi álláskeresőknek is érdemes felmérniük a terepet, mielőtt elkezdenek dolgozni az adott vállalatnál.
Vezető vagy főnök?
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy a felettes képes-e vezetőként viselkedni és irányítani csapatát. Manapság egyre fontosabb ez a képesség, ugyanis sok projekt eredménye a csapatmunkától és együttműködéstől függ. Régebben a főnök-alkalmazott viszony volt a jellemző, a dolgozók utasításra követték, mit kell tenni, mára viszont a cégek rájöttek, hogy a munkavállalók mentorálása és segítése hatékonyabb eredményeket szül. A szekszárdi vállalatoknak is ajánlott tartaniuk magukat ehhez az állásponthoz, így a vezetői pozíciókra olyan munkaerőt kinevezni, akik képesek menedzselni a személyzetet.
A főnök jellemzően mindent tud, többet beszél, mint hallgat, kritizál, gyengeségeket keres, védi az egóját és másokat hibáztat, ha nem jönnek az eredmények. A vezető ezzel szemben meghallgat másokat, asszertívan kommunikál, adott esetben változtat a döntésén, egyenrangú félként kezeli a társait és mentorálja, inspirálja a csapatot.
Rugalmasság és bizalom
A szigorú munkahelyi körülmények mára felhígultak és a dolgozók nagyobb szabadságot, illetve teret kapnak. Ez csak akkor működhet jól, ha megfelelő a viszony a munkavállaló és munkáltató között, illetve folyamatosan egyeztetnek az elvégzendő feladatokról. A 2020-as koronavírus-járvány hatására a szekszárdi cégek is fokozottabban kezdték el alkalmazni a home office munkavégzést, a teljesítmény pedig országos szinten sem romlott.
Egyes alkalmazottak számára talán jobb a kötött munkavégzés, azonban sokan – főleg a kreatív állásoknál – szeretnek kötetlenül, távolról dolgozni. Ehhez pedig magas szintű bizalom szükséges a felek között. A távmunka lehetőségével viszont akár az sem elképzelhetetlen, hogy szekszárdi munkavállalóként egy budapesti vagy nemzetközi cégnek dolgozzunk.
Kiválasztási folyamat és állásinterjúk
Szekszárdon is előfordulhatnak többlépcsős interjúk, illetve stresszes találkozások a vezetőséggel és HR-esekkel. Ekkor azonban nemcsak a cégnek kell megfigyelnie a jelöltet, hanem fordítva is. Ha az interjúztatók arrogánsak és előre láthatóan utasítgatni fognak minket a munkánk során (vagy ismerősünktől hallottunk róla), talán érdemes másokat is meghallgatni. A vállalat épp úgy képet ad magáról, ahogyan a jelentkező, így számukra szintén fontosnak kell lennie a megjelenésnek és bizonyítási vágynak. A szekszárdi álláskeresőknek és cégeknek tehát egyaránt megfelelően fel kell készülnie.
Tippek a szekszárdi munkavállalóknak
Attól, hogy hivatalosan lejjebb vagyunk a céges hierarchián, lehetnek ötleteink és bátran vázoljuk a cégvezetés felé. Minden vállalat arra törekszik, hogy eredményeket érjen el, így nem fogják visszadobni a jó tanácsainkat. Amennyiben pedig meglátják bennünk a potenciált, akár rövidebb idő alatt is fizetésemelést, előléptetést harcolhatunk ki vagy könnyen vezető szerepben találhatjuk magunkat. Igaz ez azonban fordított esetben is: ha a vezetőségtől kapunk iránymutatást, ne vegyük makacsul utasítgatásnak vagy parancsolgatásnak, hanem fogadjuk meg és fejlődjünk általa.
SzekszardAllas.hu / P.P.