A szekszárdi vállalatokat is érintik a generációs különbségek

A szekszárdi vállalatokat is érintik a generációs különbségek

A szekszárdi munkavállalókat is érintik a generációs különbségek a szervezetekben. Az álláskeresők egyre tudatosabbak, a cégeknek pedig nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a vállalati célok és motiváció fenntartására, hogy megtartsák az alkalmazottakat.

Fiatalok és idősek kapcsolata

Sokszor hallhatjuk, hogy az idősek és fiatalok életfelfogása, világnézete merőben eltér egymástól. Nos, ez az állítás némileg azért árnyaltabb választ rejt annál, mintsem valamelyik generáció hibájából adódna a konfliktus. Más kor, más élet: a mai fiatalság a digitalizáció térnyerésének idejében áll munkába, a lehetőség száma pedig ezzel együtt még több, mint évtizedekkel ezelőtt. Az álláskeresők ezért többször szelektálnak, illetve a dolgozók is mobilisabbak.

A szekszárdi cégeknek is fel kell készülniük a változásokra: az idősebb vezetőknek, tulajdonosoknak meg kell érteniük a jövő nemzedékének gondolkodásmódját, hogy a társaság továbbra is hosszú távon, eredményesen működhessen. A családi vállalkozásoknak is problémát jelenthet a váltás, ezért célszerű minél korábban a bevonni az öröklőket az üzleti dolgokba.

Multinacionális vállalatoknál is gyakran előfordulhat, hogy teljesen eltérő korosztályú munkavállalóknak kell hatékonyan együttműködniük, ezért fontos, hogy a vezetőség és az alkalmazottak egyaránt megértsék a különbségeket. Legjobb esetben a munkavállalók tanulnak egymástól és segítik a másikat – azonban balul is elsülhet a közös projekt.

 

Generációs elméletek

Bizonyára hallottunk már a különböző generációk különválasztásáról. A különböző korosztályok tagjai Szekszárdon is könnyen egy csapatban találhatják magukat, így érdemes tisztában lenni a különböző életpályájukkal, melyet bejártak. Míg egy mai huszonévesnek természetes a közösségi média használat, egy negyvenes-, ötvenes éveiben járó kollégának már nem feltétlenül. Az egyes felületek használata pedig már sokszor a munka részét képezik, így a fiatalabbak felelőssége idősebb társaik „betanítása”.  

Veteránoknak nevezzük azokat, akik 1925-1945 között születtek, idősebb korukban találkoztak csak a számítógéppel és viszonylag nehezen tudnak alkalmazkodni a digitális technológiákhoz.

A Baby-boom azt a korcsoportot foglalja magában, akik 1946-1964-ig látták meg a napvilágot, de még nem a digitalizáció közepette nőttek fel, azonban középkorukban már megtapasztalhatták azt.

Az X-generáció (1980-1995) az átmenet, akik fiatalon, felnőttként első kézből élték meg, milyen hatással van a számítógép és az internet a világra. Karrierizmus és magas motiváció jellemző rájuk.

Az Y-generáció (1980-1995) az internet napi szintű használatát is megszokta, az első digitális nemzedéknek tekinthető. A Z-generáció számára pedig már gyermekkorban is természetesnek számít a közösségi média, az okostelefonok használata.

http://janus.ttk.pte.hu/tamop/tananyagok/digitalis_nemzedek/genercis_elmletek.html

 

Generációs különbségek a munkahelyen

Szekszárdon is előfordulhat, hogy az időseknek és fiataloknak meg kell találniuk az összhangot egymással a hatékony munkavégzés érdekében. Ehhez magasfokú nyitottságra és előítélet-mentességre van szükség mindkét féltől, a közös munka pedig számos előnnyel járhat. Ha megtanulnak együtt dolgozni, a fiatalok tanulhatnak idősebb társaiktól, illetve dinamikusabbá tehetik a vállalat életét és szép lassan átvehetik a stafétabotot a veteránoktól.

Az egymás nem megértése azonban könnyen konfliktusokhoz vezethet: míg az idősebbek jellemzően kevés munkahellyel rendelkeztek életük során, a fiatalabbak többet váltanak, akár 2-3 éves ciklusokban is. A cégvezetőknek ebből adódóan nincs könnyű dolga, azonban a toborzás rugalmasabbá és könnyebbé válhat.

 

Szekszárdi álláslehetőségek fiataloknak és idősebbeknek

Szekszárdon is találhat magának munkát mindkét generáció, a digitalizációhoz köthető pozíciók száma is viszonylag mérsékeltebb, mint egyéb városokban. Az informatika területén dolgozóknak azonban nem kell aggódniuk, helyi szinten is rendre hirdetnek álláslehetőségeket számukra. A képzések sem maradnak el, de manapság online is számos lehetőség van a szakmai ismeretek elsajátítására és mélyítésére.

A fiataloknak és idősebbeknek is ajánlott a folyamatos önképzés, a cégek vezetői és a HR-esek gyakran azokat a jelölteket választják ki, akik a legszélesebb tudással bírnak: a szakmai hozzáértés mellett egyre nagyobb szerep jut a soft skilleknek és egyéni kompetenciáknak.

 

SzekszardAllas.hu / P.P.