A szekszárdiakat is könnyen utolérheti a munkanélküliség

A szekszárdiakat is könnyen utolérheti a munkanélküliség

Több okból kifolyólag is elveszíthetjük munkahelyünket, ezután pedig álláskeresővé válunk vagy új vállalatnál kezdünk el dolgozni. A szekszárdiaknak szintén fel kell készülniük a nehezebb időkre, hogy könnyebb legyen az újrakezdés.

Felmondás, elbocsátás, leépítés

Elégedetlenek vagyunk, munkahelyet cserélünk, vállalkozóvá válunk: pár olyan tényező, melynek következtében a váltás mellett dönthetünk. A munkavállaló részéről történő felmondás esetén azonban szintén illik betartani bizonyos praktikákat.

A munkaadó részéről akkor történhet felmondás számunkra, ha anyagi nehézségekbe ütközik a cég vagy nem elégedettek a munkánkkal, ekkor a vállalatoknak meg kell húzniuk a nadrágszíjat és mindez az állásunkba kerülhet.

Próbaidő esetén azonnal tovább állhatunk, míg rendes munkaviszonyban le kell dolgoznunk a 30 napos felmondási időt. Nemcsak szóban, írásban is közölnünk kell döntésünket, de indoklásra csak a munkáltató részéről van szükség.

A szekszárdi cégeknél is előfordulhat, hogy a dolgozó vagy valamelyik vezető mulasztása, gondatlansága miatt azonnali hatályú felmondás következik. Ekkor mindenképpen nélkülözhetetlen a magyarázat és 15 napon belül kell benyújtani.

Gyakori példa a közös megegyezéssel történő felmondás, amire sor kerülhet például akkor, amikor egyik fél sem elégedetlen a másikkal. Előfordulhat azonban, hogy a munkáltatónk megpróbálja kierőszakolni belőlünk ezt a formát, ez esetben nem kötelességünk elfogadni.

A szabályok természetesen a szekszárdi vállalatokra és munkavállalókra egyaránt érvényesek: a 30 napos felmondási idő eltérő lehet, de alapvetően megilleti a céget, hogy könnyebben új munkaerőt találjanak. Végkielégítést alapvetően három év után kapunk, de esetenként korábban is hozzájuthatunk. A ki nem vett szabadságainkat kérhetjük a felmondási időre vagy kifizetik számunkra.

https://24.hu/belfold/2020/04/02/felmondas-segitunk-hogy-tedd-meg-profin-x/

Természetesen próbáljunk meg jó szájízzel elválni, szakmai életünkre is hatással lehet az, ahogyan eljövünk előző munkahelyeinkről. Állásinterjún pedig ne kritizáljuk a céget, ezáltal ugyanis inkább önmagunkról alkotunk negatív képet. Amennyiben pozitív megítéléssel jöttünk el, még ajánlást is kaphatunk előző vezetőnktől.

 

Készüljünk fel a változásra

Fontos, hogy mindig résen legyünk és készen álljunk a továbblépésre. Jó példa a 2020-as koronavírus-járvány, de több esetben is előfordulhat, hogy hirtelen megszűnik a munkahelyünk vagy csődbe megy a cégünk. Ahogyan tartja a mondás: a tudás az egyetlen, amit nem vehetnek el tőlünk.

Legyenek anyagi tartalékaink, hogy az esetleges pár hetes vagy hónapos munkanélküliséget is átvészeljük. Így az álláskeresés is nyugodtabb és jobban tudunk összpontosítani az előttünk álló kihívásokra.

Amíg nem találjuk meg álmaink cégét, vállalhatunk alkalmi munkákat is, így viszonylag komolyabb kötöttségek nélkül juthatunk jövedelemhez ebben az átmeneti időszakban. A fizetésünkhöz pedig egyből hozzájutunk, a ledolgozott órákat ugyanis már az adott munkanapok után ki kell fizetni.

 

Hogyan tovább?

Megszűnt a munkahelyünk, rendben, de hogyan tovább? Ami biztos, hogy nem kell kétségbe esnünk, a mai világban már számos lehetőségünk van az elhelyezkedésre és Szekszárdon is rendre hirdetnek különböző pozíciókat.

A változás pedig egyben új lehetőség is: lehet, hogy sokkal jobb állásra bukkanunk vagy végre lesz kapacitásunk beindítani saját vállalkozásunkat. A felszabadult időben pedig képezhetjük magunkat számos területen. Ingyen megtehetjük Szekszárdról is, az interneten keresztül, hiszen egyre több online kurzus és tartalom elérhető, mely elősegíti az autodidakta tanulást. A több nyelvet beszélők számára további kapuk nyílhatnak ki, így megéri időt fektetni a nyelvtanulásra is.

Egyet hátra, kettőt előre: ha van rá lehetőségünk, iratkozzunk be valamelyik szekszárdi tanfolyamra vagy akár az egyetemre. Levelező és esti tagozaton munka mellett is tanulhatunk. Egy szakma vagy diploma megszerzésével pedig jelentősen növelhetjük elhelyezkedési esélyeinket, illetve valószínűleg magasabb jövedelemmel is számolhatunk, mint előtte.

Bármilyen váratlan helyzetbe is kerülünk, maradjunk tudatos munkavállalók, álláskeresők vagy vállalkozók, legyenek hosszú távú terveink, melyekhez tartjuk magunkat minden nehézség ellenére. Elsősorban hivatást keressünk, ne állást. Ha szeretjük, amit csinálunk, valószínűleg hatékonyabbak és eredményesebbek is leszünk szakmánkban.   

 

SzekszardAllas.hu / P.P.