A szekszárdiakat is érinti a munkanélküliséggel járó stressz

A szekszárdiakat is érinti a munkanélküliséggel járó stressz

A munkanélküliséggel járó stressz a szekszárdiakat is érintheti, ezért érdemes tisztában lenni vele, hogyan vészelhető át a folyamat. Az álláskeresés szintén hatékonyabb lehet, ha megfelelően kezeljük ezt az időszakot.

A munkahely elvesztése utáni stressz

Függetlenül attól, hogyan és miért veszítettük el állásunkat, a munkanélküliség az egyik legnehezebb periódus a szekszárdiak körében is. Az anyagi és egzisztenciális biztonság hiánya mellett kihathat a hangulatra, a kapcsolatokra, illetve a mentális egészségre egyaránt.

A munka, amit végeztünk – még akkor is, ha nem szerettük – társadalmi státuszt nyújtott és célt, értelmet adott az életünknek. Elvesztése után nagy űr keletkezhet és könnyen egyfajta szorongás alakulhat ki.

Ne feledjük azonban, hogy mindig van remény. Ha képesek vagyunk kezelni az érzelmeinket és akár előnyt kovácsolni a kialakult helyzetből, hosszú távon még jól is kijöhetünk a munkanélküliség okozta helyzetből.

A 2020-as koronavírus-járvány során világszerte emberek milliói vesztették el állásukat. A válság a szekszárdiakat szintén érintette. A globális krízis jól mutatja, hogy hiába a dolgozók önhibáján kívül történt a változás, a stressz ugyanaz maradt: a számlákat, a megélhetést és az életkörülmények fenntartását ugyanis továbbra is biztosítani kellett.

munkahely elvesztése

Engedjünk teret a bánatnak. Elveszíteni a kontrollt az életünk irányítása felett, a szakmai identitást, az önértékelést, a napi rutint, a céltudatos tevékenységet és a közösséget – nyilvánvalóan nem két nap lesz feldolgozni.

 

Nézzünk szembe a helyzettel

Ne kerülgessük a forró kását, nézzünk szembe a kialakult helyzettel és törekedjünk annak megoldására. Természetesen mindenki más és más módszerekkel dolgozza fel állása elvesztését, de az alkoholfogyasztás és a mérték elvesztése nem fog kiutat jelenteni.

Adjunk időt magunknak az alkalmazkodásra. Nem baj, ha kicsit befelé fordulunk és feldolgozzuk a történteket. Megpróbálkozhatunk azzal is, hogy leírjuk az érzéseinket és kifejezzük gondolatainkat. El kell fogadnunk a valóságot ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni. Kerüljük el önmagunk kritizálását, az önbizalom ugyanis nagyon fontos ahhoz, hogy új állást találjunk – mindez úgyszintén igaz Szekszárdon. Találjuk meg a tanulságot és gondoljunk a munkahely elvesztésére ideiglenes visszaesésként. Egyet hátra, kettőt előre: fordítsuk az előnyünkre.

https://szekszardallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/379/elvesztetted-a-munkahelyed-nincs-ok-a-panikra

 

Maradjunk erősek

Sablonosnak tűnhet, de számos előnyét tapasztalhatjuk, ha megosztjuk problémáinkat. Beszéljük ki gondjainkat családunkkal, barátainkkal vagy ismerőseinkkel, a társas érintkezés ugyanis rengeteget segíthet. Nem kell, hogy megoldást találjanak a helyzetünkre, elég, ha megoszthatjuk valakivel.

 

Keressünk célokat

Sokunk számára a munkánk az, ami formálja identitásunkat és meghatározza, kik is vagyunk valójában. Gondoljunk bele, az első dolog amit kérdezhetnek tőlünk ismeretlenül, hogy mivel foglalkozunk. Ebben az esetben kellemetlen lehet kitérni rá, hogy munkanélküliek vagyunk – főként akkor, ha előtte évekig magas és megbecsült pozícióban dolgoztunk.

Válasszunk hobbit és olyan tevékenységeket magunknak, melyek célt és értelmet adnak az álláskeresés időszakára is. Próbáljunk ki új dolgokat vagy fordítsunk időt olyan régi szenvedélyekre, melyeket elhanyagoltunk az elmúlt években. Csatlakozhatunk egy klubhoz, tanulhatunk valami újat vagy fejleszthetjük nyelvtudásunkat: mindezeket akár ingyen is megtehetjük Szekszárdról. Segíthet az önkéntesség, mellyel számunkra fontos ügyeket támogathatunk – nem utolsósorban pedig karrierszempontból szintén jól járhatunk.

Szekszárdon jelentkezhetünk például a Polip Ifjúsági Iroda, a Tolna Megyei Balassa János Kórház és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kötelékébe.

http://www.polipifjusag.hu/

http://portal.tmkorhaz.hu/

https://maltai.hu/szekszardicsoport

A szekszárdi önkéntességről részletesebben itt írtunk korábban: https://szekszardallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/431/szekszardon-is-vallalhatunk-onkentes-munkat

célok keresése

 

Sport és testmozgás

Célozzuk meg a napi legalább fél óra edzést, így növelhetjük szellemi és fizikai teljesítményünket is az álláskeresés során. A stressz enyhítése mellett ilyenkor elűzhetjük a gondolatainkat és kikapcsolhatunk. Az agyunk is sokkal frissebb lesz, mikor leülünk elkészíteni önéletrajzunkat és motivációs levelünket.

 

Maradjunk pozitívak

Amennyiben hosszabb ideig nem találunk új állást, segíthet a napi rutin megtartása, illetve a munkakeresésre kialakított stratégia. Fókuszáljunk azokra a dolgokra, melyeket irányíthatunk. Mivel a jelentkezés utáni elbírálást és visszajelzés idejét már nem tudjuk kontrollálni, ezért ne pazaroljuk az időnket és töltsük hasznosan a napokat ezután is: képezzük magunkat vagy küldjük be önéletrajzunkat egyéb olyan vállalatokhoz, melyek optimális pozíciókat kínálnak.

Hivatkozás

https://www.helpguide.org/articles/stress/job-loss-and-unemployment-stress.htm

 

SzekszardAllas.hu / P.P.