Gyakran olvashatunk a tipikus állásinterjú-kérdésekről, azonban a toborzók sokszor váratlan szituációkat előidézve próbálják megzavarni a munkakeresőket. A szekszárdi vállalatoknak is lehet 1-2 trükk a tarsolyában, ezért érdemes felkészülni a legfurcsább helyzetekre is.
Az állásinterjú alapvetően is stresszes folyamat, de a drasztikus kérdések tovább nehezíthetik dolgunkat – nincs ez másképp Szekszárdon sem. Ezen módszerek alapja azonban pontosan az, hogy megzavarják a jelöltet és kiderítsék, hogyan reagálnak a nem várt eseményekre. A tiszta fej és a mentális erő ezért ilyenkor mindennél fontosabb lehet – a szekszárdi munkakeresőknek is készen kell állniuk.
Sablonok
Csakhogy teljes legyen a kép, ejtsünk szót a tipikus esetekről is, ugyanis nagy valószínűséggel a szekszárdi cégek illetékesei is felteszik számunkra az alapvető kérdéseket. Ilyenkor például az alábbiakra számíthatunk:
- Tudna mesélni magáról?
- Mik a legnagyobb erősségei?
- Mik a legnagyobb gyengeségei?
- Miért szeretne nálunk dolgozni?
- Miért pont Önt kellene felvennünk erre a pozícióra?
- Milyen a vezetési stílus jellemző Önre?
- Hol látja magát 10 év múlva?
- Meg tud osztani olyan vezetői tapasztalatot, amiből tanult valami hasznosat?
- Vannak kérdései?
A válaszokról és egyéb tudnivalókról részletesen itt olvashatsz:
Drasztikus kérdések
A sablonos állásinterjúk mellett pedig belefuthatunk a kellemetlenebb meghallgatásokba is. Ha egy teljesen meglepő kérdést kapunk, nehéz jó választ adni és reagálni. A tartalom helyett azonban a visszajelzés technikája a meghatározó.
Tegyük fel, hogy megkérdezik tőlünk, milyen állatok lennénk – ekkor nem az a lényeg, hogy oroszlánt vagy rókát válaszolunk, hanem a határozott és egyenes felelet. Talán sokak számára ez „humbuknak” tűnhet, mégis meghatározhatja az állásinterjú kimenetelét, ha nem készülünk fel előre.
Hasonló kérdésekre természetesen főként HR-esektől számíthatunk, így ha például egy kisebb szekszárdi kft.-hez megyünk interjúra és a vezetővel tárgyalunk, elsősorban valószínűleg a szakmaiság élvez majd prioritást. A furcsa és stresszes helyzetek inkább a nagyobb multiknál jellemzők, ahol többlépcsős kiválasztási folyamaton kell átverekednünk magunk a munkába álláshoz.
Kínos kérdések
Nemcsak a szokatlan kérdések okozhatnak kellemetlenséget. Abban az esetben, ha korábban nehézségekbe ütköztünk, felmondtunk valahol vagy esetleg elbocsátottak minket és nem épp távoztunk barátságosan távoztunk a munkahelyünkről, szintén ajánlott megfontolni, hogyan fogjuk mindezt elmesélni. Nyilvánvalóan nem vetne jó fényt ránk, ha elmondanánk, hogy nem jöttünk jól ki a munkáltatóval, ezért ott hagytuk a vállalatot – ez alapvetően nem azt jelenti, hogy ferdítenünk kell, de nem feltétlenül az állásinterjú az a hely és alkalom, ahol minderről panaszkodnunk kell.
Szintén kényes téma lehet, ha valamilyen oknál fogva nem tudtuk elvégezni az iskolát vagy letenni a nyelvvizsga-bizonyítványt, szintén gondoljuk át, miként fogunk erről nyilatkozni. Utóbbi esetben az aktív nyelvtudás sokszor a szekszárdi cégeknek is fontosabb, azonban célszerű levizsgázni legalább középszinten egy-egy világnyelvből. Tanulmányaink abbahagyása mögött állhat akár családi és magánéleti probléma, viszont ha például egy évig sem jártunk az adott helyre vagy nem releváns a meghirdetett pozícióval, akár ki is hagyhatjuk az önéletrajzunkból.
Hivatkozás
https://www.hrportal.hu/hr/hogyan-kezeld-a-kinos-kerdeseket-az-allasinterjun-20140602.html
SzekszardAllas.hu / P.P.