A nappali és éjszakai munkavégzés a szekszárdi vállalatoknál is előfordulhat, a dolgozóknak pedig érdemes tisztában lenniük a különböző munkarendek hatásaival. Három műszak, nappal, délután és éjszaka – de melyiknek mik az előnyei és hátrányai?
Minden ember más és más, így vannak, akik reggeltől estig, míg egyesek pont fordítva szeretnek dolgozni. Köztes megoldásként akár a délutáni órákban is kitölthetjük a munkaidőt. Igaz, ezt sokszor nem a munkavállaló szabja meg, de manapság – Szekszárdon is – egyre rugalmasabbak a cégek. Jó esetben pedig már mi magunk dönthetjük el, mikor szeretnénk dolgozni, ugyanis elsősorban a teljesítmény számít.
Nappali munkavégzés
Ahogyan a legtöbb helyen, Szekszárdon is természetesen a nappali munkaidő a jellemző a legtöbb állásnál. A reggel 8-tól vagy 9-től való robotolás késő délutánig a leggyakoribb forma. Előnye, hogy kiszámítható, mikor és hogyan dolgozunk, viszonylag könnyű megszokni – habár a reggeli kelés sokak számára olykor nehézséget jelenthet. A bioritmusunk jól működik és valószínűleg a hétvégéink is szabadok maradnak.
Hátrányai lehetnek, hogy nem mindenki szereti a korlátozott munkaidőt és a folyamatos reggeli ébredést. Vállalkozókra és szabadúszókra jellemző, hogy önálló időbeosztással, változatosan dolgoznak. A lényeg ugyanis a produktivitás és teljesítmény, nem az, hogy mikor végezzük el a feladatokat. Vannak azonban, akik akkor is tartják magukat a reggeli munkakezdéshez, ha nem lenne muszáj, ugyanis így jobban meg tudják tervezni napjaikat és feladataikat.
Délutáni munkavégzés
Előnye, hogy nem kell korán kelnünk, azonban szinte az egész napunkat odavágja. Délutántól estig dolgozunk, délelőtt pedig valószínűleg nem leszünk csordultig tele programokkal Szekszárdon sem, hogy kitöltsük a pihenőidőnket.
Éjszakai munkavégzés
Egyesek ki nem állhatják, míg mások kimondottan élvezik. Az éjszakai baglyok ugyanis rendre hatékonyabban dolgoznak az esti órákban, amikor nagyobb a csend és nyugalom körülöttük. Ekkor tényleg lehet a munkára koncentrálni és kizárni az egyéb tényezőket, például a szekszárdi utcákról beszűrődő zajokat.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az éjszakai munkának hosszú távon negatív egészségügyi hatásai is lehetnek, habár ez főként a fizikai dolgozókat érinti. Aki megteheti, hogy az otthon kényelmében végezze el feladatait, valószínűleg aktívabb tud maradni mentálisan is.
Az éjszakai munkára más szabályok is vonatkoznak – amennyiben a munkáltató szabja ki. A 22 és 6 óra között való munkaidő kitöltése esetén műszakpótlékot kell fizetni, melyet a szekszárdi munkáltatóknak is figyelembe kell venniük.
https://jogaszvilag.hu/cegvilag/jo-ejszakat-az-ejszakai-munka-szabalyai/
A legjobb talán, ha hosszú távon fenntartjuk az egyensúlyt és kialakítunk egyfajta stratégiát arra, hogyan dolgozunk (ha megtehetjük). Amennyiben az éjszaka mellett döntünk, gondoljuk át, körülbelül meddig vagyunk képesek hatékonyan dolgozni és aszerint osszuk el a feladatainkat. Mindenképp ügyeljünk a produktivitásra, egy-egy óra alatt akár többet is teljesíthetünk, mint tennénk azt teljes munkaidőben.
SzekszardAllas.hu / P.P.